Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Menighedsråd

Bygget af levende stene

Kirkens mange aktiviteter ville ikke være mulige uden hjælp fra engagerede frivillige. Har du en ide til en aktivitet? Eller har du lyst til at give en hånd? Det kan være alt fra at bage en kage til at lægge budgetter, at stå for en strikkeklub eller hjælpe med at lave plakater. Der er mange muligheder for at engagere sig i kirkens liv.

Menighedsrådet

Menighedsrådet er øverste myndighed i sognet, og medlemmerne er valgt for fire år ad gangen. Menighedsrådet har ansvar for kirkens økonomi, bygninger og aktiviteter. Menighedsrådet er arbejdsgiver for kirkens ansatte og samarbejder med præsterne om gudstjenestelivet. Næste valg til menighedsrådet er i 2024.

Medlemmer af menighedsrådet:

Karen-Anke Tørring (Formand)
Christina Type Jardorf (Næstformand)
Stefan Skrubbeltrang (Kasserer)
Bodil Dichow (Kirkeværge)
Karen Schousboe
Ann Sofie Orth
Helle Moesgaard Andersen
Lene Ehrenreich
Marianne Løvdahl
Henrik Haar
Xenia Dalgaard (Sognepræst/Kontaktperson)
Bo Chen (Sognepræst)
Martin Norddahl (Medarbejderrepræsentant)

Stedfortrædere:
Vibeke O´Sullivan
Henrik Høyer Hansen
Werner Wittekind Nielsen

Kommende menighedsrådsmøder:

19. januar 2021
24. februar 2021
25. marts 2021
20. april 2021
26. maj 2021
24. juni 2021
24. august 2021
22. september 2021
27. oktober 2021 (NB: dato ændret et par gange)
23. november 2021

Referater og dagsordener:

Referater 2017

Referater 2018

Referater 2019

Referater og dagsordener 2020

Referater og dagsordener 2021