14/04/2025 0 Kommentarer
Sogneudflugt til Helsingør
Sogneudflugt til Helsingør

Sogneudflugten går til Helsingør, hvor vi skal opleve den gamle historiske by og dens kloster- og naverhistorie
Dagen begynder i Karmeliterklostret, der er et af de bedst bevarede middelalderlige klosteranlæg i Nordeuropa. Med dygtige guider oplever vi – og hører om - de stemningsfyldte fratergange og ser Lazarussalen i nordfløjen. Karmeliterordnen var tiggermunke, som havde givet afkald på fast ejendom og indtægter. Deres økonomi var baseret på munkenes arbejde og almisser udefra. Fra 1200-tallet blev der i de fleste større danske byer anlagt egentlige tiggermunke- klostre, der fungerede som fattighjem (Helligåndshuse), hvor de syge og fattige kunne hente hjælp og omsorg.
Efter besøget i klostret går vi til Naverhulen, der er hjemsted for ’klubben for berejste håndværkere’. Vi hører om navernes historie og nyder en god frokost i de spændende omgivelser.
Efter frokosten er der mulighed for enten at se og shoppe i byen på egen hånd eller deltage i guidet rundvisning og opleve endnu mere af den gamle bys historie.
Tilmelding og praktisk information
For at deltage i sogneudflugten, skal man bo i Søllerød Kirkes sogn. Man skal skrive sin adresse på tilmeldingen i kommentarfeltet (nederst på tilmeldingen). Hvis man ikke bor i sognet, kan man ringe til kirkekontoret og blive skrevet på venteliste. Man vil så kunne få en af de overskydende pladser.
Det koster 250 kr pr. person og billetten betales ved tilmelding på hjemmesiden. Fristen for tilmelding er fredag den 9. maj kl. 12.00.
Vi mødes ved Sognegårdens p-plads kl. 9.00, hvorfra bussen kører. Vi returnerer fra Helsingør kl. 15.00. Forventet ankomst til Sognegården kl. ca. 15.45.
Kommentarer